برای زن فردا...کردیا

 
اردیبهشت تاتر ایران
نویسنده : الهام پاوه نژاد - ساعت ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۸
 

 
Entry for May 23, 2009اردیبهشت تاتر ایران- magnify

برگزیدگان تئاتر سال 87 معرفی شدند

 

آئین پایانی اردیبهشت تئاتر ایران که به معرفی برگزیدگان هنر نمایش در سال 87 اختصاص داشت،‌ شامگاه چهارشنبه در تالار سنگلج برگزار شد.
در بخش معرفی برترین رسانه‌ها، روزنامه ایران به خاطر توجه ویژه به هنر تئاتر به عنوان بهترین روزنامه در میان نامزدهای دیگر مورد تقدیر قرار گرفت.
در ادامه در بخش انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها عبید رستمی، رئیس انجمن هنرهای نمایشی کردستان و رحیم موسوی، رئیس انجمن‌ هنرهای نمایشی سمنان به عنوان بهترین‌های استان‌ها معرفی شدند. همچنین در بخش مراکز فرهنگی نیز منصور ایمانی، مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان توانست انتخاب شود و محمد اسماعیل‌ رضایی، مدیرکل امور هنری بنیاد شهید به خاطر توجه به مضامین ارزشی مورد تقدیر مرکز هنرهای نمایشی قرار گرفت.
براساس این گزارش، یاسر خاسب از استان مازندران و احمد سلیمانی از قم مورد تقدیر قرار گرفتند و همچنین زهرا صدری و محمدباقر صفاپور‌ نیز در این مراسم تجلیل شدند. گروه الیا به سرپرستی محمد مظفری از استان بوشهر نیز به دلیل اجرای نمایش در روستاها و شهرهای کوچک از سوی مرکز هنرهای نمایشی مورد تقدیر قرار گرفتند. محسن میرزاعلی، حسن عظیمی، میلاد اکبرنژاد، حسن معجونی و احسان جانمی از اصفهان دیگر هنرمندانی بودند که در بخش گروه‌های نمایشی تقدیر شدند.
بخش دوم اهدای جوایز به برگزیدگان مطبوعات و رسانه‌ها و همچنین ناشران اختصاص داشت. در بخش خبرگزاری‌ها، ایسنا جایزه این بخش را دریافت کرد.
همچنین در بخش رسانه ملی سعید بشیری، تهیه‌کننده برنامه «دو قدم مانده به صبح» و همچنین حمیدرضا مدقق، دبیر هنری شبکه خبر جوایز این بخش را دریافت کردند. در بخش برنامه‌های رادیویی نیز محمد اسماعیل‌پور به عنوان نفر برتر از سوی مرکز هنرهای نمایشی جایزه خود را دریافت کرد. نشریه «صحنه» نیز جایزه بخش نشریات را گرفت.
براساس این گزارش، در بخش منتقدان تئاتر هم مهدی نصیری برگزیده شد و در این مراسم از نشر «افراز» به مدیریت اعظم کیان‌افراز تقدیر به عمل آمد. از میان خبرنگاران نیز جایزه از سوی مرکز هنرهای نمایشی به فریبرز دارایی اهدا شد و از فرزان سجودی، بهزاد قادری و فرید میرشکار‌ به خاطر پژوهش و تألیف کتاب‌های بی‌شمار در حوزه تئاتر تقدیر به عمل آمد. همچنین اختر تاجیک به عنوان عکاس برتر در حوزه تئاتر معرفی شد. در این مراسم از مریم فشندی، محمدحسین ناصربخت، نادر رجب‌پور، بهروز علیپور، داریوش مؤدبیان، امیر دژاکام، سیدعظیم موسوی، مرشد سعیدی بروجردی و آتیلا پسیانی تقدیر ویژه شد.
بخش پایانی این مراسم به اهدای جوایز به برترین‌های تئاتر در سال گذشته اختصاص داشت. در بخش نمایشنامه‌نویسی علیرضا نادری برای نمایش «کوکوی کبوتران حرم»‌ و حمیدرضا آذرنگ برای نمایش «مادر مانده» جوایز را دریافت کردند. در بخش کارگردانی جایزه مرکز هنرهای نمایشی به علی رفیعی برای نمایش «شکار روباه» و حسین کیانی برای نمایش «بیداری خانه نسوان» اهدا شد.
در بخش بازیگری مرد مهدی‌ هاشمی برای نمایش «کرگدن» ‌و سیامک صفوی برای نمایش «شکار روباه» برگزیده شدند. در بخش بازیگری زن هم الهام پاوه‌نژاد (برای دو نمایش آتن -مسکو وخدای کشتار)و فریده سپاه‌منصور جوایز را به خود اختصاص دادند.
براساس این گزارش، در بخش طراحی صحنه و لباس منصور شجاع تقدیر شد و محسن میرزایی نیز جایزه بخش موسیقی را از آن خود ساخت و ماریا حاجیها جایزه طراح و چهره‌پردازی را به خود اختصاص داد. همچنین در این نمایش از امیر ترحمی برای بخش نورپردازی و امور فنی تقدیر به عمل آمد. در مراسم پایانی اردیبهشت تئاتر ایران نمایش «کرگدن» به کارگردانی فرهاد آئیش به عنوان پرفروش‌ترین نمایش معرفی شد و نمایش «شعله در زمهریر» به کارگردانی حامد مداحیان به عنوان پرمخاطب‌ترین نمایش مورد اقبال مرکز هنرهای نمایشی قرار گرفت و در پایان عبدالله عباس‌زاده به خاطر خدماتی که به هنرمندان تئاتر ارائه می‌دهد، مورد تقدیر قرار گرفت.