"وقتی همه خوابیم"

در این مدت که سخت درگیر کار بودم اصلا فرصت دیدن فیلم یا خواندن کتاب نداشتم. اصولا وقتی سر کار هستم یک جور نا خود آگاه ،حتی اگر فرصت هم باشه ممانعت می کنم شاید برای دوری از تاثیر پذیریه ناآگاهانه.

این مدت انقدر میل به دیدن و خواندن در من فوران کرده بود که در این فرصت به دست آمده به شکل بیمارگونه ایی دارم فیلم می بینم و کم کم احساس آدم تشنه ایی بهم دست می ده که یه بادیه آب خورده و حالا که تشنگی برطرف شده رخوتمند شده و با طعم خوش آب مز مزه میکنه. منم جانم آکنده شده و سنگین البته نه تنم!

تقریبا اکثر فیلم های اسکاری را دیدم.چند فیلم قدیمی تر که فرصتش نبود و دیشب هم که فیلم استاد "بهرام بیضایی"را در جشنواره دیدم."وقتی همه خوابیم"

 لذت بردم وسرمست شدم از این همه جسارت ،این همه حرف ،این همه توانایی در این سن و سال و خشنود از پرده برداری از فضایی که سال هاست باهاش دست و پنجه نرم می کنیم و به شیوه ی "پرند پایا" قهرمان فیلم ،متواضعانه تحملش میکنیم. و البته دیدن این حقائق تلخ خالی از مرارت و دلتنگی و غم نیست.

درسته که سلیقه ایی به شیوه ی بازیگری در آن علاقه مند نیستم ولی با تمام حمله ها و هجوم هایی که به این فیلم شده ، که بنظرم از طرف کسانیست که تصویر سیاه خود را در این فیلم عریان می بینند، معتقدم این فیلم روزنگاریست از دوران هنری که ما در آن به سر برده و می بریم و آیندگان می توانند برای کشف این مقطع زمانی به دیدن این اثر اکتفا کنند. البته با این آرزو که آن ها خواب نمانده باشند....

دیدنش را حتما توصیه میکنم شاید خدا بخواهد و ساعت شماطه دار به صدا در آید و از این خواب بیدار شویم.

/ 19 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نگین

[گل]

لیدا

سلام وبلاگ هر چه تو را بیاد من بیاورد زیباست به روز شد با ... حضور ناصـــریا در کتاب ستاره تا ستاره منتظر همدلی های قشنگتون هستم ...

من

تنها راه شناختن یک نفر، دوست داشتن او بدون هیچ امیدی است

فرشته

خیلی ها که اینجا نظر دادن فیلم رو ندیدن. من فیلم رو دیدم و من هم مثل شما لذت بردم. و البته افسون و خوردم و ساعت ها فکر کردم که چرا باید این سیستم اینقدر لعنتی و بی صاحب باشه. و کی بهتر از بیضایی این رو می دونه. لذت بردم از فیلمنامه/کارگردانی/میزانسن اوه ه ه ه ه ه ... خیلی خوب بود. و راستش دادن یکی از سیمرغ های اصلی به بیضایی یعنی "آره تو راست می گی اینجا همین جوری" و اونهایی که در هیات داوران بودن دوست دارن دوباره کار کنن و همچنان مثل قبل بی مشکلات آدم هایی مثل بیضیای و سینمای مستقل. پاینده باشید

آنا

با سلام با كمال احترام به نظر شما . به نظر من فيلم بدي بود. مثل تاتر افرا با شعارها و ديالوگهاي اغراق شده . خوش حالم كه جايزه نگرفت تا آقاي بيضايي فكر نكنند كه هرچه مي سازند عالي است.

سلام

سلام چقدر خوبه که شما ها که دست اندر کار تاترو سینما هستید فیلم های خوب را معرفی کنید که ما وقت عزیزمان را جهت دیدن فیلم هایی که اخرش باید بگیم حیف وقت و حیف پول و حیف نان .....تلف نشه.

آبی بیکران (میلاد)

سلام خوبین؟ خیلی خوشحالم که این وبلاگ رو واسه خودم کشف کردم!!! من بازیگر تئاتر هستم و طرفدار استاد. خیلی از منتقدین با این فیلم و با حرفاش مشکل داشتند. همونطوری که با سگ کشی و با آثار استاد مشکل داشتند. ولی دیدیم که سگ کشی که سیبل تیرهای منتقدین بود سربلند از آب در اومد. و من که وقتی همه خوابیم رو ندیدم احتمال میدم این فیلم هم کار بسیار خوبی باشه. در ضمن فیلم ستاره میشود جیرانی هم خوب بود. جای تامل و بررسی داشت. البته به جز بازی فوق العاده ی استاد انتظامی رو عرض میکنم. در ضمن یه مطلبی هم در مورد شاهین سرکیسیان بذار روی بلاگت تا مردم بیشتر با این شخص که تموم تداتر ایران بهش مدیونه آشنا بشن. شاد و سر حال باشی.

آرمیتا

منم این فیلمو دیدم.دانشگاهمون پخش کرد.من که واقعاً لذت بردم. احساس میکردم در تمام مدت فیلم که خیلی ازفریادهایی که تو این مدت تو شلوغی این شهر شلوغ فرو خوردم و دیدم و سکوت کردم،دیدم و غصه خوردم، اما نگفتم، تو این فیلم تصویر شدند.چقدر احساس خوشی بهت دست میده وقتی می بینی اونچه تو حس کردی اما نگفتی، گفته می شه، زیبا و ماندگار....من واقعاً از فیلم لذت بردم و لذتم بیشتر به خاطر حرفهایی بود که زد،در مورد بازیهاش زیاد چیزی نمی تونم بگم اما سکانس ها و میزانسن هاش رو دوست داشتم.. امیدوارم بقیه هم به قول شما این جسارت استاد رو داشته باشن تا آدم تو این زمونه از نگفتن ها نمیره!

یک تماشاگر

من از کارهای اقای بیضایی فیلم سگ کشی و تاتر افرا را تا به حال دیده ام و تنها فیلمی که تو جشنواره انتخاب کردم که ببینم همین فیلم بود بماند که بلیط بازار ازاد و دوبرابر قیمت گرفتم و گفتم که فیلم اقای بیضایی ارزش دارد. الحق هم فیلم ارزشمندی بود ولی من به عنوان یه شخص آماتور که فقط دوست دارد فیلم بیبند یه خورده خورد تو ذوقم ! نمی دونم شاید چون کارهای قبلی ایشان را بیشتر دوست داشتم.

محی الدین

سلام و عرض ادب و تبریک به خاطر اومدن بهاری دیگه... فیلم رو 2روز پیش دیدم. البته که سوژه جالب و خوبی بود. اما قبول دارید که بیشتر از فیلم شبیه تئاتر بود؟!